طلاق توافقی و انتقال نصف دارایی

طلاق توافقی و انتقال نصف دارایی

طلاق توافقی و انتقال نصف دارایی
سوالات متداول
سوال حقوقی راجب طلاق توافقی و اصرار مرد برای گرفتن طلاق  و حقوق زن بعد گرفتن مهریه :

سوال : سلام. تو این هفته شوهرم خیلی اصرار به طلاق دادن من داشت و همش میگفت که میخوام طلاقت بدم، من راضی به طلاق نبودم و نیستم. اما الان اصرار داره که توافقی طلاق بگیریم و رضایت منو میخواد. مگه خود مرد نمیتونه به تنهایی طلاق بده؟ البته مهریه ام 7 سکه بود که همون اول گرفته بودم. اگه به طلاق رضایت بدم چی میشه؟

پاسخ : سلام. اصرار ایشون به طلاق توافقی ممکن است دلیلی داشته باشد، اما، ( چنانچه شوهرتان بند مربوط به انتقال نصف دارایی را در عقد نامه امضا کرده باشد، در صورت رضایت شما به طلاق و وقوع طلاق توافقی، قانون تا نصف اموال و دارایی های مرد را به شما منتقل نمیکند.

نکاتی راجب این بخش توسط وکیل پایه یک دادگستری موسسه حقوقی تهران مدافع :

1- اگر مرد چنین بندی را در عقدنامه امضا کند، و با وجود خوش رفتاری و تمکین همسرش، طلاق بخواهد، ( یعنی تنها شوهر خواهان طلاق باشد ) زن علاوه بر مهریه، مالک حداکثر نصف اموال و دارایی های شوهر در ایام زندگی مشترکشان میشود.

2- رسیدگی به شرط تنصیف مستلزم، درخواست زن، می باشد، و دادگاه شخصا به این امر رسیدگی نمیکند. برای همین دیده شده بعضی از بانوان، متاسفانه، بدون آگاهی، از وجود چنین شرطی طلاق گرفته اند.

3- در انتقال نصف دارایی به زن، اموال زیر مستثنی هستند : اموالی که در ایام ازدواج به مرد ارث رسیده باشد. هدایا یا مثلا جوایز بانکی که به هر شکل به مرد تعلق گرفته باشد.

4- اگر بین تاریخ عقد و شروع زندگی مشترک فاصله ای باشد ، این شرط تنصیف از تاریخ شروع زندگی مشترک محاسبه می شود و نه از تاریخ عقد

در صورت داشتن سوال حقوقی می توانید با مشاوران و وکلای تخصصی تهران مدافع تماس بگیرید.